ru-Sup Dēļi kas i kas

24.05.2021

     Sup dēļu tirgus ir visnotaļ piesātināts ar daudz un dažādiem sup dēļu veidiem un uz šobrīdi ir diezgan grūti saprast kas ir kas. Protams vienmēr ir labi kad ir no kā izvēlēties, bet var iekāpt arī grāvī un pēc nedēļas jau liksi dēļus tirgošanā ss.com .

Pirmais un galvenais par ko der padomāt pirms sup pirkšanas ir tas kādiem mērķiem jūs plānojat izmantot tos. Zemāk sniegsim ieskatu dažādos dēļu veidos lai Supošana nepārvērstos par murgu. Vienmēr paturiet prātā, ka dēļi ir pieejami arī dažādos materiālos un izmēros. Pirms pirkuma vienmēr pārliecinaties ,vai dēlis atbilst jūsu svaram, kā arī izvērtējat vai jūs būsat vienīgais kas ar to brauks. Laika gaitā jūsu prioritātes var mainīties un ne vienmēr tas kas derēs šodien derēs rīt, tapēc iesakam pārdomāt pirkumu divreiz. Parasti cilvēki pieļauj kļūdu izvēloties nepareiza izmēra un kravnesības dēli, kas derēs tikai viņam un ar to piemēram nekad nevarēs braukt citi ģimenes locekļi.

Sup dēļiem ir divi galvenie veidi Piepūšamie sup dēļi un Cietie sup dēļi. Ja personīgi man būtu jāizvēlās kādu dēli labāk pirkt,viennozīmīgi izvēlētos cieto dēli. Protams tas ir atkarīgs no katra inviduālām iespējām. Mīnus cietajiem dēļiem ir tas, kad tie ir ievērojami dārgāki un tiem ir nepieciešamas spec uzglabāšanas telpa, bet plusi ir to izturība un vadāmība uz ūdens. Skatoties uz piepūšamajiem dēļiem viennozīmīgi pluss ir to cena un uzglabāšanas iespējas , kā arī tos ir visnotaļ viegli transportēt. Galvenais mīnus ir to vadāmība uz ūdens un dēļa izturība.

Dēļi galvenokārt iedalās 4galvenajās kategorijās Unversālie apaļie dēļi, Sērfa dēļi, Ceļojuma dēļi un Sacensību dēļi.


Unversālie apaļie dēļi ir konstruēti tā, lai tie būtu stabili un viegli lietojami iesācējiem. Šie dēļi būs piemēroti tiem kas vēl nav izvēlējušies konkrētu mērķi kam sup dēlis būs domāts. Dēļi ir visnotaļ unversāli un būs piemēroti dažādām ūdenstilpnēm. Dēļi ir garāki, platāki, stabili un viegli braucami pa gludu ūdeni, un atšķirībā no dēļa materiāla izmantojami arī mazos viļņos. Galvenie mīnusi šiem dēļiem ir tā gausā gaita un kursa noturība. Iegādājoties šo dēli ir nepieciešams pievērst uzmanību jūsu svaram lai nav tā kad uzkāpjat uz dēļa un stāvat ūdenī. Šiem dēļiem svara izturība sākas no 70kg un uz augšu. Ja jūs sverat 80kg noteikti nevajag pirk dēli kura nestspēja arī ir 80kg vienmēr ir nepieciešams atstāt rezervi. Ļoti bieži ir redzēts kad cilvēks ir iegādājies dēli kas neatbilst ne tā svaram, ne izmēram. Dēļi parasti ir garumā līdz 3.5m un platumā virs 80cm

Sērfa Sup dēļi ir paredzēti jūrai un sērfošanai pa viļņiem. Sup dēļi ir ar ievērojami šaurāku formu, spicu un uzliektu purnu, šauru asti un izteikti izliektu dēļa apakšu. Šie dēļi būs manevrīgi sērfojot pa vilni, bet lēnāki un grūtāk noturami taisnvirziena kustībā. Nav piemēroti airēšani garas distances, kā arī dēļa šaurā forma padara to par visnotaļ nestabilu un nepieredzējušam braucējam būs visnotaļ grūti ar to braukt. Ja tu dzīvo pie jūras un vēlies sērfot viļņos šis dēļa tips tev būs vis piemērotākāsi , kaut iepriekš būs vajadzīgas vairākas stundas gludā ūdenī lai pierastu pie dēļa un tā stabilitātes pirms doties viļņos.


Ceļojuma tipa sup dēlis galvenokārt tiek izmantots lai veiktu garākus pārbraucienus kā arī šie dēļi der arī amatieru sacīkstēm, Šie dēļi ir garāki un šaurāki par apaļajiem dēļiem. Parasti izmērā no 3.5m- 4m un platumā zem 80cm. Šie dēļi ir kursa noturīgi un pateicoties savam garumam un slaidajai formai tie visnotaļ ātri paātrina savu gaitu. Galvenais mīnus ir tas kad dēļi ir mazāk stabili kā apaļie dēļi un no sākuma būs nepieciešams laiks lai pierastu pie dēļa. Galvenais pluss ir tā ātrums un gaitas noturība, kas ar šiem dēļiem ļauj pārvarēt lielus atālumus un tie būs ideāli piemēroti lai pārvietotos par upēm. Katrā ziņā šā tipa dēļi ir mūsu favorīti un ir piemērojami dažādām ūdenstilpnēm. Ja vēlies dēli ceļojumiem tad šis būs ideālākais variants tieši tev.

Sacīkšu sup dēļi, viegli slīd pa ūdeni. Dēļi ir gari un šauri, To gludās formas padara to perfektus sacīstēm. Ja jums patīk airēt ātri un piedalīties sacensībās tad šī jums būs piemērotākā izvēle. Viena lieta, kas jāpatur prātā, ir dēļa garums kam jābūt proporcionālam jūsu svaram. Šeit ir jāsaprot, kad dēlis ir jāpielāgo pie katra indviduāli un bez vairāku dēļu pamēģināšanas neiesakam tos iegādāties.

Par dēļiem tas tākā būtu viss, bet ir vēl kāda būtiska lieta kam būtu jāpievērš īpaša uzmanība, kas ir Sup Dēļu aprīkojums, kas ir viens no būtiskākajiem punktiem kam pievērst uzmanību it sevišķi piepūšamajiem dēļiem. Ja dēļi vēl daudz maz ir ok tad it sevišķi to aprīkojums pieklibo. Ja pa cietajiem dēļiem ir skaidrs tad piepūšamajiem dēļiem šis ir punkts kam jāpievērš uzmanība.

Piepūšamo Dēļu Spuras

3 mazās spuras integrētas dēlī - parasti tiek lietotas mazsvara dēliem kas paredzēti braucējiem no 70-90kg , vai arī sērfam domātiem dēļiem

2 mazās spuras integrētas dēlī + 1lielā spura - Šī sistēma plaši tiek izmantota budžeta klases dēļos, kā arī sērfošnai paredzētos dēļos, Parasti tiek lietota dēļa gaitas un papildu stabilitātes nodrošināšanai.


1 Lielā spura - parasti tiek izmantota apaļo, ceļojuma un sacīkšu dēļiem, parasti sastopamas labas kvalitātes dēļiem, kur ar dēļu ģeometriju viss kārtībā. Protams ir atrodami arī izņēmumi un paļauties tikai uz spuru nevajadzētu.


Piepūšmo dēļu spuras fiksācijai parasti tiek izmantoti 3spuru fiksācijas veidi

  • Ar platmasas tapu no sāna, tapa parasti iestiprināta striķītī - ļoti bieži sastopama budžeta klases dēļiem,  ļoti bieži šīs tapas mēdz pazust un tad ir jāsāk meklēt ar ko tās aizstāt.
  • Ar skrūvi un uzgriezni - Pēdējā laikā aizvien biežāk sastopama sistēma, pamazām ar šo sistēmu aizstāj tapu sistēmu. Personīgi mums nepatīk šī sistēma jo ļoti bieži tiek nozaudēti uzgriežņi un tad ir jāsāk meklēt ar ko tos aizstāt. Kas nemaz nav viegls uzdevums
  • Ar vienas skrūves fiksāciju - Šī fiksācija ir viss ērtākā lietošanā, uzgrieznis ir integrēts sup dēlī, skrūve spurā, nekā lieka. Ar laiku skrūves fiksācija vājinās līdz ar ko būs jāpievērš uzmanība nepazaudēt to.

Atsaites

Atsaite ir pat ļoti svarīga it sevišķi ja dodaties lielās ūdenstilpnēs vai braucat lielā vējā. Atsaite nodrošinās to kad dēlis vienmēr būs kopā ar jums. Un nebūs jāpeld tam pakaļ līdz spēka izssīkumam. Parsti tiek lietotas divu tipu atsaites

  • Taisna tipa atseite - parasti tiek izmantota Jūrā, sērfojot.
  • Spirālveidā atsaite - parasti tiek izmantota iekšējos ūdeņos.

Pumpis

Nu tad šeit sākās lielākā bēda, it sevišķi lētā gala dēļiem, ražotāji ievērojami ietaupa uz šo. Reizēm var gadīties, kad lai piepumpētu dēli būs nepieciešms vairāk par 10minūtēm. Šeit iesakam netaupīt un iegādāties kārtīgu divkameru pumpi vai vismaz pumpi ar div gājieniem gan uz augšu gan leju protams arī attiecīgā izmērā.

Airi

Šeit varētu rakstīt daudz un dikti, bet to atstāsim citai reizei. Īsumā ir divi airu tipi Alumīnija un Kompozīt materiālu. Galvenais kur vajadzētu pievērst uzmanību ir vai airis ir grimstoš un aira fiksācijas eņģei. Ja aris nav peldošs tas nogrims viens un divi, paši šādā veidā esam pazaudējuši vairākus airus. Līdz ar ko šajā sezonā izmantojam tikai un vienīgi peldošos airus. Eņģes fiksācijai ir nopietni jāpievērš uzmanība, jo eņģes mēdz lūzt, katrā ziņā no savas puses iesakam izmantot airus ar klipša fiksāciju, vai ar kārtīgu eņģi.

  • Ar alumīnija kātu - parasti sastopami lētā gala dēļos, kā arī šī tipa ari plašī tiek izmantoti sup nomās jo ir krietni izturīgāki par kompozīt materiālu airiem. Mīnus ir to svars un tas kad pie lielākas slodzes to gali liecas un pēc kāda laika aira garumu vairs nebūs iespējams izmainīt. jo truba būs izliekusies.
  • Kompozīt materiālu airi - Ir Krietni vien vieglāki, kā arī patīkami taustei un neizliecas. Galvenais mīnus ir to izturība.  Bet ja man būtu jāizvēlās privātai lietošanai viennozīmigi izvēlētos kompozīt materiālu airus.

Nu tā, tas arī tākā būtu viss un atgādinam viss augstāk minētais ir tikai un vienīgi mūsu subjektīvais viedoklis. Un izvēloties dēli iepriekš noteikti iesakam izlasīt atsauksmes un pat ja iespējams izmēģināt to.